Video Explainerem zainteresowałem się już jakiś czas temu. Od tamtego momentu zastanawiałem się w jaki sposób można coś takiego narysować, ile to może kosztować i jak trudne jest to wyzwanie. Około 2 miesiące wcześniej, Maciej Aniserowicz wspominał o programie, który nazywa się “Doodly” i służy właśnie do tworzenia tego typu treści.

Video Explainer jest to rodzaj filmu, który w prosty i krótki sposób tłumaczy ideę danego produktu. Oczywiście Video Explainera nie definiuje “rysowane video”, można to zrobić na różne inne sposoby. W tym poście postaram się jednak opisać jak można to zrobić w formacie “rysowanego video”, do czego może się to przydać oraz kiedy można to wykorzystać.

Jak może wyglądać Video Explainer?

Dla przykładu przedstawiam film, który udało mi się stworzyć we wcześniej wspomnianym programie “Doodly”.

W tym przykładzie przedstawiłem aplikację, którą mam zamiar stworzyć w związku z projektem 12 startupów w 12 miesięcy. W prosty obrazkowy i krótki sposób wytłumaczyłem (mam nadzieje :D) czego użytkownicy mogą spodziewać się względem aplikacji.

Kiedy można użyć Video Explainera?

Jeżeli Twój pomysł da się przedstawić w taki sposób, z pewnością możesz spróbować stworzyć takie video i umieścić na Landing Page. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta/użytkownika Twojego produktu.

Jeśli nie wiesz co to jest Landing Page zapraszam do mojego poprzedniego artykułu.

Dodatkowo jeżeli chciałbyś utworzyć kampanie na FB z video, możesz bez problemu użyć takiego rodzaju filmu w reklamie. W dosyć prosty i szybki sposób można zrobić video bez konieczności nagrywania siebie opowiadającego o pomyśle.

Oczywiście nie mówię, że nagrywanie siebie opowiadającego o jakimś temacie jest w jakiś sposób gorsze. Niektórym jednak mogą mieć problem z występowaniem przed kamerą, a stworzenie takiego rysunkowego video może okazać się dużo wygodniejsze.

W czym to stworzyć?

Program nazywa się “Doodly” i jest dostępny w modelu subskrypcji miesięcznej i licencji dożywotniej. Istnieje również możliwość zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni. Możesz więc wypróbować czy ten program odpowie twoim oczekiwaniom.

W “Doodly” możemy również w łatwy sposób podłożyć głos, który będzie dodatkowo opowiadał o produkcie.

To co warto jednak dodać to fakt, że dużo pakietów dodatkowych pakietów do programu jest płatnych. Sam program bez żadnych dodatków może jedynie rysować czarno białe elementy bez możliwości pokolorowania (do tego trzeba dokupić dodatek o wartości 67$ (około 265zł). Dodam jeszcze od siebie, że ilość i typ elementów nie powala z nóg. Na szczęście można dodać swój element i określić sposób jego rysowania (oznaczanie punktowo rysunku). Osobiście do tworzenia elementów pod film używałem aplikacji Canva.

Jak zrobić Video Explainer?

Musimy najpierw zastanowić co chcemy przekazać w tym video, w jaki sposób i czy ten sposób będzie łatwy w zrozumieniu i przedstawieniu. Może to być nawet video z kamery na tle jakieś tablicy czy “flip charta” z opisem tekstowym.

Innym sposobem jest wyżej wspomniany program “Doodly”, w którym takie video możemy stworzyć w kilku krokach. Gdy już wiemy co mamy mówić to staramy się to nagrać w programie. Nasze nagranie zostanie umieszczone na osi czasu.

Radziłbym spróbować jednak na samym początku stworzenie skryptu, według którego będziemy podkładać głos. Umożliwi to łatwiejsze zsynchronizowanie sceny z dźwiękiem. Długość rysowania animacji możemy edytować, więc będzie to dużo wygodniejsze.

Po dodaniu dźwięku, staramy się utworzyć scenerię (rysowanie postaci, sceny i różnych elementów). Następnie gdy wszystko uda nam się skleić exportujemy video jako MP4. Wrzucamy video na hosting typu YouTube, Vimeo.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na Video Explainerze, ale nie wiemy w jaki sposób możemy to przedstawić przed kamerą, zachęcam to spróbowania programu “Doodly”. W krótki i treściwy sposób przedstawisz swój pomysł lub działanie usługi/produktu. Koszt dożywotni to około 265zł. Za tę kwotę z programu można w pełni (na jego możliwości) korzystać.

Gdy tylko uda mi się utworzyć kampanię pod moją aplikację treningową, spróbuję wykonać test czy lepiej konwertować będzie Video Explainer w formie rysowanej, czy jakieś zdjęcie. Czytałem, że podobno video ma większą konwersje jeżeli chodzi o kampanie. Wolałbym jednak sam sprawdzić czy tak jest naprawdę.