Ebook – Spis treści

Szczerze mówiąc w ostatnim miesiącu nie wydarzyło się zbyt wiele w kwestii budowania produktów. Skupiłem się tylko i wyłącznie na dopinaniu kwestii związanych z ebookiem. Chciałem aby ten ebook był zwieńczeniem tych 12 miesięcy pełnych nowego doświadczenia.

Cały ebook składa się z 7 rozdziałów, gdzie na początku każdego przedstawiony jest problem, który ma na celu pomóc utożsamić się, złapać punkt widzenia. Dodatkowo są tam jeszcze ciekawe linki do aplikacji, które mi się przydały i które mogą przydać się również tobie. Ebook ma w sumie 26 stron, jest całkowicie darmowy i jest skierowany bardziej do osób technicznych, budowniczych :).

Inkubator

Spróbowałem również swoich sił w inkubatorze akademia.pl. Chciałem sprawdzić swoje możliwości, nauczyć się masy nowych rzeczy, wejść na znacznie wyższy poziom. Koniec końców nie udało mi się dostać do tego inkubatora, z czego wyciągnąłem ciekawą lekcję. Głównym problemem było to, że mogłem robić w większości każdy projekt, chciałem tylko i wyłącznie coś robić. Wydaje mi się, że to mógł być sygnał do tego, że nadszedłby moment, w którym moje zaangażowanie zmalałoby drastycznie przez np. brak wiary, brak wizji. Po krótkim zastanowieniu zauważyłem, że przez cały ten okres, tak naprawdę starałem się robić cokolwiek. Przy współpracy z drugim człowiekiem zależało mi tylko na tym aby był zaangażowany, wiara w projekt czy jakakolwiek wizja była jakby na dalszej pozycji.

Zacząłem się więc zastanawiać się czy to tego mi tak naprawdę brakuje do odblokowania umiejętności kończenia projektów pomimo utrudnień. Do tej pory wyglądało to tak, że każda napotkana trudność bardzo mocno mnie zatrzymywała. Bywały dni, w których radziłem sobie z tymi ścianami ale nie ukrywam, że było mnóstwo takich które mnie zatrzymywały.

Podsumowanie projektu

Podsumowując cały ten projekt muszę powiedzieć, że naprawdę było warto. Co prawda, wydaje mi się, że nie nauczyłem się jakoś niesamowicie dużo. Biorąc pod uwagę różnice w wiedzy przed projektem i po jego zakończeniu to mogę stwierdzić, że z mojej perspektywy jest bardzo wyraźna. Nauczyłem się bardzo wiele, poznałem bardzo dużo ciekawych ludzi. Także dzięki temu projektowi udało mi się trafić do ASBIRO, gdzie poznałem sporo ciekawych ludzi, z którymi również udało się bardzo wiele nauczyć.

Gdybym miał robić to drugi raz i miał aktualną wiedzę to wybrałbym maksymalnie 4 projekty w roku. Z tej perspektywy widzę, że 3 miesiące na walidacje pomysłu to optymalny czas po jakim można stwierdzić czy coś z tego wyjdzie. Miesiąc był zdecydowanie zbyt krótki, bardzo mało czasu ze znikomą wiedzą tematu powodowało spory stres.

Cały czas mam sporo pomysłów i chęci. Pomimo tego, że wyznaje podejście nauki na błędach i działaniu, „done is better than perfect” itd. to jednak ten strach przed porażką gdzieś tam ciągle daje o sobie znać, cały czas nie pozwala mi swobodnie działać.

Proces

Dobrym pomysłem byłoby też nauczenie się zmierzania do celu małymi krokami. Mam tutaj na myśli umiejętność rozbijania głównego celu na sporo mniejsze. To co staram się teraz nauczyć to proces, który powinienem użyć przy budowie produktu. Może to dziwnie zabrzmi ale dopiero niedawno dostrzegłem, że procesy są tak naprawdę wszędzie.

Przeczytałem krótką historie o założycielu McDonalds, która odnosiła się do sukcesu tak dużej ilości sieci. Chodziło tam o proces, dzięki któremu w każdym lokalu dostaniemy tą samą jakość, tak samo przyrządzone kanapki. Gdyby nie było żadnego procesu i każda restauracja McDonalds robiłaby burgery na własny sposób to istniałoby duże prawdopodobieństwo, że nie byliby tu gdzie są teraz. Chyba tak naprawdę na tym przykładzie zrozumiałem czym tak naprawdę jest proces i do może się przydać.

Dzięki za dotrwanie do końca

Jak tylko poukładam w głowie poukładam to wszystko, oznaczę konkretne cele i dowiem się co mnie tak naprawdę kręci, w co wierzę i w co będę zaangażowany na maxa do końca, bez chwili zwątpienia, to ruszę z kolejnymi projektami. Będę jednak w dalszym ciągu opisywać swoją drogę, decyzje czy też przemyślenia. Nie będzie to jednak podchodzić pod ten projekt. Te 12 miesięcy jednak dało mi bardzo mocno do zastanowienia się jak to wszystko ma wyglądać

Jeżeli jakimś cudem jesteś tutaj od początku, przeczytałeś wszystkie moje posty lub większość to bardzo Ci dziękuje.

0 0 votes
Article Rating