W tym całym temacie mikro kursów SMS postaram się opisać wszystko przez co przeszedłem (ale też i przechodzę, to trwa). Troszkę się tego zebrało a ten projekt, z mojej perspektywy idzie całkiem dobrze jeżeli chodzi o dowożenie zadań i planowanie ale także kontakt z klientem.

Od początku

Jak większość projektów zacząłem od stworzenia LP (kursytekstowe.pl), który był mi potrzebny do przedstawienia mojej wizji. LP w bardzo fajny i szybki sposób pozwala przekazać swoje myśli dla zainteresowanych osób. Dodatkowo też umożliwia zbieranie adresów e-mail od ludzi, którzy zainteresują się pomysłem. Cały LP udało mi się stworzyć kompletnie za darmo (nie licząc kosztów kupna domeny [~13zł] i serwera [5zł/msc]) używając darmowego web buildera (elementor) dla WordPressa. Najlepsze było to, że nie do końca wiedziałem jak taka aplikacja ma wyglądać, co ma oferować a najważniejsze jak będzie wyglądał proces dla twórców i kupujących.

Jest jedna aplikacja, która umożliwia stworzenie własnego kursu SMS (arist.co) i szczerze mówiąc trochę na niej się wzorowałem. Udało mi się tę aplikację dosyć mocno przetestować, sprawdzić jak działa, jak wygląda jej proces i jak to działa technicznie. Pozbierałem trochę informacji na ich przykładzie i na podstawie tego stworzyłem LP, który zacząłem rozsyłać po grupach, w których mogą znaleźć się zainteresowani ludzie.

Dodatkowo stworzyłem także ankietę, którą można było uzupełnić po zostawieniu adresu e-mail.

Szukamy early adopterów

Mając w miarę gotowy LP, który był w stanie w dosyć przejrzysty sposób przekazać to co będę chciał zbudować zacząłem na początku pisać do ludzi 1v1. Moim zadaniem było sprawdzić co ludzie sądzą o tym pomyśle, jakie mają przemyślenia, uwagi ale także dowiedzieć się czy byliby zainteresowani skorzystać z takiej aplikacji, stworzyć swój pierwszy mikro kurs SMS. Na początku odezwałem się do trzech osób, z którymi udało mi się przegadać ten temat ale to jeszcze nie był moment, w którym uzyskałem jasność co do tego, w którą stronę mam iść i jak mam to zrobić.

W dalszym ciągu szukałem więc ludzi na grupach, którzy byli aktywni i którzy mieli coś wspólnego z tworzeniem jakichkolwiek kursów online. Przewinęło się trochę pomysłów zaczynając od wysyłania quizów, egzaminów, linków w SMS’ach do większej treści ale też linków do video a także SMSach jako uzupełnieniu kursów online. Nie za bardzo chciałem iść w coś takiego, moim celem było zrobienie platformy, na której użytkownik mógłby w łatwy sposób monetyzować wiedzę. Próg wejścia w edukacje tekstową poprzez SMS jest dosyć niski chociaż niesie za sobą utrudnienia (limit znaków, koszta wysyłki SMSów).

Po kilku rozmowach feedback odnośnie pomysłu i samego LP był jeden. Ludzie nie bardzo rozumieli w jaki sposób będą mogli monetyzować swoją wiedzę, jakie nisze będą tam pasować. Po prostu nie byli pewni jak będą mogli wykorzystać tę aplikację. Zdecydowałem, że stworzę „case study”, w którym opiszę sposób działania tej aplikacji dla obu grup, twórców i kursantów.

LP poprawiony, lecimy dalej

Po zamieszczeniu „case study” na LP wróciłem do początku, znów zacząłem pisać do ludzi i pytać ich o feedback. Po którejś z kolei rozmowie trafiłem na bardzo ciekawą i pomocną osobę, która po dłużej rozmowie podrzuciła mi pomysł stworzenia marketplace’u kursów SMS. Uznałem, że w sumie to będzie dobry pomysł. Początkowo myślałem tylko o platformie, w której dałoby się stworzyć swój własny kurs ale dodanie marketplace’u było znakomitym pomysłem. Stworzenie MVP maksymalnie ułatwiłoby mi zbieranie feedbacku ale także usprawnianie procesu.

No to czas na MVP

Na początku przeszło mi przez myśl, że cały ten MVP będę pisał ręcznie, zaczynając od czystego projektu. Po rozpisaniu tych wszystkich funkcjonalności, które miały być w MVP uznałem, że chyba mam coś z głową, że chcę to pisać wszystko ręcznie. Moim celem było maksymalne usprawnienie procesów tworzenia i sprzedaży takich kursów na mojej platformie. Wszystkie procesy jakie chciałem umieścić w MVP:

  • Płatność
  • Edycja tekstu
  • Tworzenie (podział tekstu na dni z możliwością zachowania)
  • Wysyłka treści (Pośrednik do wysyłki SMS)
  • Kanał wysyłki treści (SMS/Messenger/itd..)
  • Prezentowanie ofert (lista, filtrowanie)
  • Zapis na kurs (umawianie się na priv, pisanie do twórcy)

Do tego dochodziłyby integracje z serwisem do wysyłki SMS, z serwisem do realizowania płatności. Prawdopodobnie pisząc to ręcznie zakopałbym się i porzucił projekt. Postanowiłem, więc, że użyje do tego narzędzia NoCode, a dokładniej bubble.io.

Strategia i planowanie

Zacząłem więc rozpisywać cały ten projekt na mniejsze zadania. Z wcześniejszych doświadczeń wiedziałem, że miałem z tym też problem aby robić coś konsekwentnie przez dłuższy czas. Z pomocą przyszedł Zenjaskiniowca, a dokładniej jego „podcast” na temat wyrobienia w sobie nawyku wygrywania, który pasował tutaj jak ulał ?

Od początku zacząłem stosować tę metodę przy tym projekcie i zauważyłem, że bardzo fajnie zaczęło to działać. Po drodze też zrozumiałem, że mam problem z planowaniem zadań, który w dużej części powodował brak chęci do zabierania się do roboty… To był trochę taki offtop odnośnie rozwoju a dokładniej podejścia do wykonywania zadań ?

Podsumowanie

Dosyć mocno się rozpisałem z czego bardzo się cieszę bo jak wcześniej siadałem do pisania postu, zajmowało mi to kilka dni a teraz udało mi się to zrobić w troszkę ponad 40 minut. ?

Chciałbym umieścić jak najwięcej szczegółów na temat tworzenia tego projektu a też nie chciałbym aby ten jeden post był strasznie długi. Podejrzewam, że mogłoby się to ciężko czytać, więc cały ten projekt rozbije na kilka wpisów.

0 0 votes
Article Rating