Do budowy MVP użyłem narzędzia typu NoCode – bubble.io. Czemu zdecydowałem się akurat na te narzędzie? Było pierwszym z którego skorzystałem, nie szukałem alternatyw bo nie czułem żeby czegoś w nim brakowało.

Ze swojej strony mogę polecić bubble.io, bo na tyle na ile mi było potrzebne to dało radę. Na pewno ktoś wymyśli coś czego zbudowanie w tym narzędziu zajmie sporo czasu lub będzie niewykonalne/nieefektywne. Natomiast integracje są możliwe, daje całkiem przyjemne workflow (opisane kroki, które mają być wykonane po przykładowo wciśnięciu buttona), we frontend sobie radzi, zapisywanie czy wyciąganie danych jest przyjemne.

Z jakiego poziomu startowałem?

W momencie gdy stwierdziłem, że zabieram się za tworzenie tego MVP – w tym narzędziu – byłem po jednym tutorialu i wyklikaniu jednej akcji na przycisku. Nie miałem w tym żadnego doświadczenia i też nie byłem do końca pewien czy uda mi się w pełni stworzyć w tym działające MVP. Jednak perspektywa pisania tego ręcznie nie wpływała na mnie pozytywnie.

Określiłem, więc najważniejsze rzeczy, które chciałbym zamieścić w MVP, rozbiłem całą aplikację na malutkie kroki i zacząłem działać. Tak wyglądał główny plan, na samym początku.

 • Płatność
 • Edycja tekstu
 • Tworzenie (podział tekstu na dni z możliwością zachowania)
 • Wysyłka treści (Pośrednik do wysyłki SMS)
 • Kanał wysyłki treści (SMS/Messenger/itd..)
 • Prezentowanie ofert (lista, filtrowanie)
 • Zapis na kurs (umawianie się na priv, pisanie do twórcy)

Jakie miałem wyzwania, ile mi to czasu zajęło

Największym wyzwaniem było nauczenie się sposobu działania tego narzędzia i pracy z nim. Poza samym frontendem, od strony backendu działo się tam sporo. Wiązanie kont sprzedawców poprzez integracje ze Stripe, umożliwienie im sprzedaży kursów z zapłatą prosto na konto, integracja z serwisem SMS, kierowanie wysyłką SMSów czy też edytor tekstowy, który pomaga określić ile tekst ma znaków i w ilu SMSach się mieści (uwzględniając znaki UTF-8). Wbrew pozorom edytor był ciekawym wyzwaniem, musiałem do tego napisać trochę kodu w JS (co też da się zrobić, pomimo, że to NoCode)

Dojście do poniższego poziomu zajęło mi około półtorej miesiąca (kilka godzin po pracy). Na chwile obecna w MVP można:

 • Utworzyć kurs SMS (tworzyć lekcje, opis kursu, czas trwania, cenę, opis)
 • Automatyczna wysyłka lekcji studentowi po zakupie (bez ingerencji twórcy)
 • Pobierać płatności za utworzony kurs SMS (integracja przez Stripe)
 • Kupować kursy SMS
 • Wysyłać lekcje drogą SMS (emotki również)
 • Ustalać własny podpis konwersacji SMS wysyłanych lekcji (ustalany przy tworzeniu kursu)
 • Przeglądać wysłane lekcje w swoim kursie- Sprawdzać listę zapisanych osób na kurs- Sprawdzać zysk z utworzonego kursu
 • Weryfikować numer użytkownika przy pierwszym zapisie na jakikolwiek kurs

Cała aplikacja zbudowana „za darmo”

Najlepsze jest to, że powyższe funkcjonalności aplikacji były możliwe do zbudowania „za darmo” (poza automatyczną wysyłką, do którego musiałem użyć API). Tak naprawdę mogłem bez problemu przedstawić działające MVP klientowi bez jakichkolwiek opłat po stronie narzędzia. Nie byłaby to wersja LIVE (produkcyjna) tylko developerska ale fakt, że klient może zobaczyć działający projekt jest dużą wartością. Również z tego co się orientuje to byłby problem z ilością danych w bazie, natomiast dla walidacji powinno wystarczyć.

Polecam jak najbardziej taką ścieżkę, można praktycznie w darmowy sposób sprawdzić swój pomysł.

„Przedstawienie” MVP ludziom, odzew

Dalsze plany (tworzenie własnego kursu, szukanie ludzi, budowa procesu)

Tak naprawdę nie miałem możliwości przedstawienia MVP, ponieważ nie miałem zrobionej automatycznej wysylki SMS’ów (każdy twórca mógłby wysyłać SMS co chwile). Nie miałem takze weryfikacji nazwy kursu (podpis SMS – wymagane przez serwis SMS). Obawiałem się tego, że apka nie jest gotowa na rzucenie jej w ludzi. Napisałem wiec na grupie FB (Twórcy kursów online) post, w którym daje znać co udało mi się zrobić i kogo szukam. Szukałem ludzi, którzy będą zainteresowani, których będę mógł przeprowadzić przez całą aplikacje 1v1.

Zgłosiło się trochę osób jednak większość (reszta nie odpisała) nie za bardzo chciała podjąć decyzje, nie potrafili sobie wyobrazić w jaki sposób mogliby to wykorzystać. Pomyślałem sobie, że faktycznie to może być problematyczne. Jest tutaj określona ilośc znaków, która wynosi trochę powyżej 450 (w przypadku zwykłych znaków około 1000-1100), nie za bardzo jest jak wstawić film, grafikę. Zawartość powinna wyglądać trochę inaczej niż przy kursach video, wiedzę przydałoby się odpowiednio podzielić i skondensować.

Doszedłem do wniosku (być może błędnego), że spróbuje stworzyć jakiś swój kurs, bardzo mały i poruszający jakąś prostą do opisania tematykę. Spróbuje to dać ludziom, nawet za darmo dla pierwszych kilku osób aby dały feedback. Wydaje mi się, że w ten sposób uda mi się stworzyć działający proces. Będę oczywiście dalej szukał chętnych (teraz MVP można dać ludziom bez obaw, do przeklikania), być może ktoś zdecyduje się na stworzenie czegoś małego.

Podsumowanie

Doszedłem do najcięzszego dla mnie momentu, a mianowicie szukanie klientów. Pomocnym na pewno okaże się to, że w tym produkcie, całe tworzenie kursu jest bezpłatne. Twórca płaci prowizje tylko wtedy gdy ktoś dokona zakupu kursu. Myślę, że to będzie dosyć ciekawy argument, niski próg wejścia. Myślę też o tym, że trzeba stworzyć (sprawdzić) jakikolwiek proces tworzenia kursów SMS. Bez tego może być ciężko ludziom wyobrazić w jaki sposób mogą z tego korzystać. Na dodatek jest tylko jedna aplikacja, która oferuje coś podobnego, wiec nie bardzo jest gdzie sprawdzić czy to działa i jak z tego korzystać.

Jestem ciekawy dokąd dojdę z tym projektem, czuję, że może być ciekawie.

0 0 votes
Article Rating